Olej rzepakowy

Powrót

Charakteryzuje się wysokimi walorami odżywczymi, dlatego jest uznawany za jeden z najcenniejszych spożywczych olejów roślinnych. Ze względu na dużą zawartość kwasu oleinowego – omega-9, eksperci określają go mianem „oliwy północy”.

W porównaniu do innych olejów roślinnych, olej rzepakowy zawiera korzystną dla zdrowia proporcję – 1:2 – kwasów omega-3 (9,8%) do kwasów omega-6 (20,6%).

Jego ogromną zaletą jest, w porównaniu do innych olejów, wysoka zawartość kwasu alfa-linolenowego z rodziny omega-3, którego nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i musi być on dostarczany wraz z dietą. Wiele badań naukowych wskazuje, że kwasy omega-3 pomagają redukować stany zapalne, sprzyjają profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego poprzez regulację stężenia cholesterolu, jak również biorą udział w rozwoju mózgu i procesie wzrastania.

Stosunkowo niska zawartość kwasów nasyconych (około 7%) dodatkowo wpływa pozytywnie na wartości stężenia cholesterolu we krwi.

Rafinowany olej rzepakowy nadaje się do smażenia, pieczenia i dłuższej obróbki termicznej potraw. Ze względu na wysoki punkt dymienia nie straci przy tym swoich walorów zdrowotnych i smakowych. Nierafinowany olej rzepakowy jest bogaty w witaminy A, E, K i D2, ale nadaje się tylko do wykorzystania na zimno. Olej rzepakowy jest również cennym składnikiem wysokiej jakości miękkich margaryn kubkowych. Za najzdrowsze uznawane są te, które w swoim składzie zawierają najwięcej ciekłych olejów – w tym właśnie oleju rzepakowego.

Dowiedz się więcej na pokochajolejrzepakowy.eu

Jak smażyć bezpiecznie

Smażenie to jedna z najpopularniejszych metod przyrządzania potraw. W ten sposób można przygotować wiele produktów – od mięs, poprzez ryby, owoce morza, sery, jajka, aż do warzyw czy owoców. Potrawy z patelni kuszą zarówno smakiem jak i zapachem, ale żeby w pełni cieszyć się ich spożywaniem, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.

Choć samo smażenie nie jest specjalnie skomplikowanym sposobem obróbki potraw, warto zwrócić uwagę na parę reguł, które nie tylko sprawią, że nasze dania będą smaczne, ale także przygotowane bezpiecznie dla zdrowia. Aby sobie nie zaszkodzić, należy przede wszystkim smażyć na odpowiednim tłuszczu, we właściwej temperaturze i na dobrym sprzęcie.

Jak zatem smażyć bezpiecznie? Poniżej przedstawiamy dobre praktyki smażenia, a także kilka kuchennych trików, które ułatwią Wam codzienne gotowanie.

DOBRE PRAKTYKI SMAŻENIA

  • Do smażenia wybierz rondel lub patelnię o grubym dnie i wysokich ściankach, pokryte nieprzywierającą powłoką. Takie naczynie pozwoli utrzymać stałą temperaturę oleju.
  • Używaj olejów roślinnych oczyszczonych (rafinowanych) o odpowiednim składzie chemicznym. Jakim? Należy zwrócić uwagę na ilość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych – im ich więcej, tym wyższą temperaturę palenia ma olej. Kwasów jednonienasyconych powinno być w składzie oleju znacznie więcej niż tych nasyconych i wielonienasyconych. Informacje te znajdziesz na etykiecie.
  • Wybieraj oleje bogate w naturalne związki opóźniające ich utlenianie podczas smażenia np. olej rzepakowy i słonecznikowy naturalnie zawierają witaminę E, która jest przeciwutleniaczem
  • Pamiętaj, by do smażenia używać wyłącznie świeżego oleju. Nie można stosować tego samego oleju powtórnie.
  • Oleju nie należy przegrzewać! Jeśli widzisz, że zaczyna on dymić, oznacza to, że przekroczony został punkt dymienia (bezpieczny moment, do kiedy możemy smażyć), a olej nie nadaje się już do użycia. Utrzymanie odpowiedniej temperatury ma zasadniczy wpływ na jakość oleju. Od tego zależy, czy potrawa będzie odpowiednio i równomiernie wysmażona – czy będzie chrupiąca i nie będzie nasączona tłuszczem.
  • Jak sprawdzić, czy olej na patelni ma odpowiednią temperaturę do smażenia? Możesz na rozgrzany tłuszcz rzucić szczyptę tartej bułki lub kroplę ciasta (z naleśników czy racuchów). Jeśli zaczynają skwierczeć, olej jest wystarczająco rozgrzany. Możesz też przeprowadzić test chleba – patrz w trikach.
  • Staraj się nie przepełniać patelni, tak by cała żywność mogła się smażyć równomiernie. Nie przesadzaj też z ilością tłuszczu.
  • Przygotuj produkty przed włożeniem na rozgrzany olej: tych głęboko zmrożonych nie rozmrażaj, a jedynie dokładnie osusz i oczyść z nadmiaru kryształków lodu, mąki czy panierki.
  • Usuwaj z oleju resztki mąki, panierki i przypraw za pomocą łyżki, żeby się nie przypalały i nie pogarszały jakości oleju.
  • Aby uniknąć pryskania oleju, osuszaj produkty przed smażeniem oraz nie przegrzewaj oleju. Pryskanie zależy także od składu smażonego produktu, a przede wszystkim od zawartości w nim wody.
  • Niezwykle ważne jest, aby nigdy nie pozostawiać patelni bez nadzoru. Smażenie jest szybkim procesem, potrawa może się przypalić i stać się potencjalnym zagrożeniem pożarowym, jeśli będzie smażona zbyt długo.

KUCHENNE TRIKI

  • Olej do smażenia powinien być odpowiednio rozgrzany. Jak to sprawdzić? Wyżej pisaliśmy o tartej bułce czy odrobinie ciasta. Możemy przeprowadzić także test z chleba. W zależności od temperatury oleju smażony chleb przyrumienia się w innym czasie. Wrzuć kawałek chleba – jeśli przyrumienia się on w czasie 50-60 sekund, oznacza to, że olej jest gotowy do smażenia.
  • Jak przygotować chrupiące frytki? Do smażenia frytek użyj oleju w temperaturze 175°C w proporcji 1:10 (czyli np. 250 g frytek usmaż w 2,5 l oleju).
  • Jeśli chcesz wydobyć aromat ziół i przypraw za pomocą oleju, wrzuć je na zimną patelnię i delikatniej ogrzewaj. Wrzucając zioła i przyprawy na rozgrzany olej, przypalisz je i nie wydobędziesz pełni ich aromatu.
  • Ser smaż w podwójnej panierce, żeby nie rozpadał się i nie przypalał podczas smażenia.
  • Przyprawy, w tym sól dodawaj do mięsa, a nie do panierki.
  • Po zdjęciu kotleta czy racucha z patelni, warto położyć go na papierowym ręczniku, tak by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.