Tłuszcze do smarowania

Powrót

Zdaniem ekspertów zastąpienie w jadłospisie nasyconych kwasów tłuszczowych nienasyconymi zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dobrze zbilansowana dieta, która przyczynia się do zwiększenia ilości spożywanych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) i ograniczenia nasyconych (SFA) powinna zawierać produkty, takie jak: ryby, orzechy i oleje roślinne. Profilaktyka może zacząć się jednak już na poziomie wyboru tłuszczów, które stanowią dodatek do pieczywa i innych dań. Jednym z pożądanych zachowań jest zastosowanie w kuchni wysokiej jakości miękkich margaryn kubkowych.

Większość margaryn powstaje dziś w procesie, który nie powoduje negatywnych zmian w strukturze tłuszczów. Dzięki temu w większości produktów margarynowych dostępnych na rynku polskim kwasy tłuszczowe trans są praktycznie nieobecne.

Jakość i walory zdrowotne margaryn zyskały aprobatę środowiska żywieniowego i medycznego co znalazło odzwierciedlenie w licznych, niezależnych rekomendacjach żywieniowców. Eksperci podkreślają przede wszystkim pożądany w zdrowej diecie profil kwasów tłuszczowych, jaki zawierają miękkie margaryny do smarowania pieczywa. Niska zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz wysoka tych nienasyconych sprawia, że produkt ten w pełni odpowiada zaleceniom żywieniowym.

Miękkie margaryny kubkowe produkowane są na bazie olejów: rzepakowego i słonecznikowego z niewielkim dodatkiem olejów tropikalnych, takich jak olej palmowy i kokosowy, dzięki czemu są doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym niezbędnego dla człowieka kwasu n-3 alfa-linolenowego. Zazwyczaj zawierają one niski poziom nasyconych kwasów tłuszczowych (SFA) jak również mogą być wzbogacane w różne bioaktywne składniki, takie jak np. sterole roślinne, obniżające stężenie „złego” cholesterolu we krwi. Margaryna stanowi dzisiaj ważny element diety wspomagającej profilaktykę chorób układu krążenia.

Ponadto margaryna to także źródło rozpuszczalnych w tłuszczach witamin: A, E, D i K.

Margaryny znajdujące się w ofercie Bunge są obecnie produkowane zgodnie z formułami o maksymalnie zredukowanej zawartości tłuszczów trans do poziomu poniżej 1% na bazie tłuszczu. Poziom ten przewyższa zalecenia IMACE (Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Margaryn), które rekomenduje dopuszczalny poziom kwasów tłuszczowych trans na poziomie 2 %. Proces technologiczny stosowany obecnie w produkcji margaryn z oferty Bunge chroni dobre tłuszcze przed utlenianiem oraz nie powoduje powstawania tłuszczów trans. Dzięki temu w margarynach Bunge Polska kwasy tłuszczowe trans są praktycznie nieobecne.